reklama

Občan - časť I. – na Slovensku neznámy pojem?

Slovo občan v sebe ukrýva tajomstvo - pôvod tohto slova je na prvý pohľad nejasný, na druhý už ani nie, ale na tretí, o ktorom teraz píšem je úplne scestný. V posledných dňoch sa mnohokrát skloňuje. Príčinou sú voľby, ale aj snaha maďarského premiéra obšťastniť veľké srdce maďarského národa Danajským darom. Vie priemerný občan, čo to vôbec znamená „byť občanom"? Pri pochode „úchylákov" mestom na to zabudli aj tí, ktorým je občianska spoločnosť najzlatším teľaťom - konzervatívni intelektuáli. Občan občas nerozumie. Pre pochopenie je preto preklad a analýza vzniku tohto termínu nevyhnutná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvá možnosť zrodu tohto slova v sebe ukrýva časovanú bombu. Slovo občan pochádza od slova obec. Pre nás ľudí jednoduchej mysle je prerod slova obec na občan neuchopiteľný. Kam sa vytratilo e. Prečo nie „obečan", alebo „obecňan", či nebodaj „obecko" a „obecka". Táto možnosť zrodu slova je nebezpečné najmä z politologického hľadiska, keďže spája obec s členom obce - občanom. Zaváňa to snahou o sprístupnenie vecí verejných, alebo obecných, širšej komunite občanov žijúcich v rámci jednej obce. A to by vytvorilo na slovensku dodnes neexistujúci precedens - pozri heslo: skládka v Pezinku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento výklad pôvodu slova občan od základnej spoločenskej, geograficko-správnej jednotky má oporu aj v neslovenskej lingvistike. Napríklad slovo der Bürger v nemčine - teda mešťan. Logika je podobná - do celku spájala obyvateľov z jedného mesta. Nemci mali dosť rozumu, aby nedali občianske práva hocijakému sedliakovi. Iba obyvateľ mesta mohol byť Bürger-om. Obyvateľ dediny, tzv. Dorfler, byť občanom nemohol. Tú istú logiku sleduje ruština - graždanin zaváňa slovom gorod. V oboch prípadoch je potrebné dodať, že slová pre mesto vznikli zo slova hrad, nakoľko mestá sa v stredoveku, v týchto kultúrnych oblastiach rodili hlavne pri hradoch. Slovákov tento jav obišiel, lebo u nás sa mestá rodili len tam, kde Slováci nežili a preto sme si pre popis urbanisticky vyspelejšej jednotky zvolili slovo mesto. Jeho pôvod môže byť spojený s podstatným menom miesto, ktoré používame hlavne pri styku so psami; alebo to vzišlo z kombinácie genitívu plurálu od slova mäso - mias - teda miesto, kde majú veľa mias a teda sú bohatší ako my, lebo my mias máme len na sviatky. Zrod slova mesto je zhruba takýto: Paľo z Hornej dolnej hovorí: tí Nemci majú veľa mäsa. Anča súhlasne: To majú. Mias to plné. Ale keďže starí Slováci nepoznali genitív plurálu od slova mäso, podobne, ako ho nepoznáme ani my, použili prirodzene: tí Nemci majú veľa mäsa. To majú. Mes to plné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovo občan (v prípade jazykov, ktoré mali hlbší kontakt s rímskou kultúrou) vzišlo zrejme z rovnakého základu - civitas - mesto. Tiež to súvisí s rovnakou, správnou logikou, že len obyvateľ mesta môže mať nejaké práva. Dokladajú to hlavne románske jazyky: citoyen (FR); cittadino (IT); ciudadano (ESP). Troška im to pokazil Caracala, ktorý udelil občianske práva všetkým slobodným obyvateľom ríše. Na rovinu si povedzme, že hlavne vďaka tomu Rímska ríša zanikla. Miernou výnimkou je angličtina, ktorá sa vždy natriasala niekde medzi rímskou tradíciou a germánskou precíznosťou. Preto síce vzniklo slovo citizen - občan zrejme z latinského základu, no boli natoľko presní, že za občana určili len toho, kto býva v poriadnom veľkom meste - city a nie v hocijakom mestečku - town. Priznajme si - townizen by znelo hlúpo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobne ako Slováci si to pokazili aj Česi. Sme na tom bratsky rovnako a podobne chorý vzťah máme aj k slovu mesto. Česi samozrejme nerozumejú genitívu plurálu slova mäso a preto si mylne strčili nad mesto mäkčeň. Město - po slovensky čítaj mne sto. Čoho sto dostávali od Nemcov už zrejme nezistíme. Poliaci to dotiahli do úplnej absurdity. Občan sa povie obywatel. K tomu niet čo dodať a nemôže sa nik čudovať, že Poliaci mali taký krutý osud a v kuse si ich niekto delil, prepisoval ich hranice a dobýval ich. Pokiaľ je národ ochotný dať občianstvo hocikomu, kto tam býval, nemusíme dlho hľadať príčinu pádu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavé je to u nomádskych národov. Vychádzajúc z doteraz napísaného, by vlastne slovo občan ani nemalo existovať v slovnej zásobe poriadneho nomáda. Veď kde a kedy mal nejaký nomád na poníčkovi nejaké sídlisko. Dôkazom toho je turečtina, ktorá má k svojím nomádskym koreňom bližšie, než naši južní susedia. Občan sa povie yurttaş - teda obyvateľ jurty, neskôr aj Turci pod vplyvom európskej kultúry vytvorili slovo şehirlı - mešťan = občan. Polgár po maďarsky znamená občan. Jeho pôvod nám naznačuje prídavné meno polgári, čo znamená buď mestský, buržoázny alebo nevojenský. No tu sa opäť prejavuje známe príslovie - Venger a Polak to bratanky do šable i do sklanky. Aj Maďari, podobne ako Poliaci, zvolili nesprávny prístup k občianstvu a hneď každého boháča bez šable nazvali občanom. No a práve tam dochádza k diskrepancii a my nerozumieme maďarským politikom. Im je jedno kde bývate, hlavne, že rozumiete základným slovám, viete si sadnúť na koníka, nedržíte pri tom reflexný luk a ste súčasť miestnej buržoázie. Navyše slovo polgár zaváňa niečím staroslovanským - napríklad v moravštine ogar.

Z doteraz napísaného nám vychádza zaujímavý výsledok - slovo občan je u nás odvedené od obce, nakoľko sme národ žijúci prevažne v obciach. A aj keď existovala časť Slovákov žijúca v skutočne veľkých mestách (Budapešť, Viedeň), vytvorenie slova občan z mesta (cháp, že by neexistovalo slovo občan, ale jeho význam by označoval termín mešťan) by bolo nemiestne, nakoľko by to z tohto administratívne dôležitého termínu vyčlenilo väčšinu národa na vidieku - tu treba dodať, že autor nechápe naše „mestá" za dosť veľké. Preto bol zvolený geograficky nadradený pojem - aj mesto aj dedina sú obce. Až tak veľmi prešibaní boli naši jazykotepci v minulých storočiach. V druhej časti blogu si všimneme druhú teóriu vzniku slova občan. Opiera sa skôr o rozklad slova občan na slabiky.

Michal Bernát

Michal Bernát

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

večný študent a pozorvateľ. Zoznam autorových rubrík:  AntikaChotárne správyHontPoviem si svojeNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu